Citramon cu o mahmureala

Migrenă

Simptomele unei mahmureli sunt o durere de cap severă, dureri în întregul corp, uneori chiar puteți observa o febră. Citramonul este cunoscut ca un anestezic. Foarte popular cu dureri de cap și durere de dinți, cu menstruație. Poate să ajute în acest caz? Cât durează tableta? Când trebuie luată înainte de mese sau după mese? Pentru a înțelege acest lucru, este necesar să înțelegeți ce componente sunt parte a acestui medicament. Conține cafeină, de aceea este recomandat cel mai adesea să luați oameni cu tensiune arterială scăzută. Dar vinul ridică presiunea. Cum va afecta acest medicament starea unei persoane cu mahmureală? În farmacie există câteva tipuri de medicamente numite Citramon. Cum diferă acestea, când și câte pot fi luate?

Compoziția medicamentului Citramon

În plus față de Citramon tradiționale din dureri de cap și dureri de dinți în farmacii, puteți găsi: Citramon P, Aquacitramone, Citramon forte.

Cum diferă de drogul tradițional?

Un remediu cunoscut este comprimatele roz, care includ:

Cititorii nostri recomanda!

Cititorul nostru constant a împărtășit o metodă eficientă care ia salvat soțul de la ALCOOLISM. Se părea că nimic nu ar ajuta, au existat câteva codări, tratamente în dispensar, nimic nu a ajutat. Ajutată de metoda efectivă, care a recomandat-o pe Elena Malysheva. METODA EFECTIVĂ

  • Acid acetilsalicilic (aspirină);
  • cafeina;
  • fenacetină;
  • Pudra de cacao;
  • Acid citric;
  • Zahăr.

Componentele produsului Citramon sunt concepute pentru a elimina stările dentare și durerile de cap de natură diferită.

După băut, vasele se extind, de obicei, ceea ce duce la apariția unei astfel de senzații, ca și cum capul este împărțit și, de asemenea, la aspectul reflex al durerii de dinți. Acțiunea substanțelor care alcătuiesc Citramon este după cum urmează:

  • Cofeina îngustă vasele de sânge. Acest lucru ajută la scăderea durerii din cap. Pentru a lua medicamente care conțin cafeină, trebuie să tratați cu prudență, dacă o persoană are hipertensiune arterială. După administrarea de medicamente care conțin cafeină, presiunea crește. În schimb, cu hipotensiune, acest remediu se dovedește a fi foarte eficient, mărind fluxul de sânge;
  • Acidul acetilsalicilic este luat ca un mijloc de diluare a sângelui, reduce coagulabilitatea, împiedică lipirea eritrocitelor. Acest lucru ajută la eliminarea durerii cauzate de stagnarea sângelui în țesuturile creierului, o încălcare a circulației sanguine, observată într-o stare de veghe;
  • Fenacetina ajută la migrene, adică cu dureri în unele părți ale capului, care apar doar după o mahmureală, dacă o persoană a băut mult și mâncarea nu a fost suficientă. În pregătirile celei mai recente eliberări, s-a adăugat fenaceină, deoarece sa demonstrat că această substanță este dăunătoare. Intră în organism, ajută la distrugerea celulelor hepatice.
  • Pulberea de cacao conține serotonină, care mărește producția de "hormon de plăcere" din creier (atât din alimente bune, cât și din alcool). Cu o mahmureală, există o deficiență a acestor hormoni din cauza întreruperii producției de endorfine în creier. Cacao umple acest deficit. Astfel, persoana îmbunătățește dispoziția;
  • Acidul citric este implicat în procesul de scindare și excreție a acetaldehidei - derivatul cel mai toxic al alcoolului etilic.

Compoziția medicamentelor Citramon, eliberată în ultimii ani, include numai acidul acetilsalicilic, cofeina și paracetamolul.

Avantajele și dezavantajele Citramonului în caz de mahmureală

Pentru o stare de mahmureala sunt caracteristice:

  • Cefalee severă;
  • Slăbiciune, amețeli;
  • Starea de spirit scãzutã;
  • somnolență;
  • O durere în corp, ca o răceală.

Tableta Citramon va ajuta pentru a scăpa de cefaleea și durerea de dinți pentru o vreme, înveseliți-vă. Sursa de sange creierului se imbunatateste, starea de spirit creste. O pilula poate fi ajutata, dar dupa 3-4 ore starea unei persoane se agraveaza din nou.

Tratamentul pentru dureri de cap și durere de dinți nu este capabil să elimine cauza unei maladii cu o mahmureală. Și rezultă din faptul că fluxul sanguin din creier este deranjat. Alcoolul etilic dizolvă învelișurile exterioare ale eritrocitelor, ceea ce duce la coalescența lor. Evacuarea sângelui venos se înrăutățește. Apar edem de țesut cerebral, terminații nervoase stoarse, centre de durere sunt activate. Aspirina și cofeina permit o scurtă perioadă de timp pentru a elimina problemele. Aspirina bate temperatura, persoana bună după ce a luat medicamentul se îmbunătățește ușor.

Dezavantajul este că acțiunea medicamentului este de scurtă durată din cauza conținutului prea scăzut de substanțe active. Câte tablete pot bea? Nu luați doze mari de Citramon deoarece:

  • Aspirina acționează asupra stomacului. Luarea în cantități mari poate provoca sângerări gastrice interne, așa că este administrată numai în timpul meselor sau după masă;
  • Cofeina are un efect asupra sistemului nervos, care poate crește insomnia și anxietatea care rezultă dintr-o mahmureală. Cofeina poate determina o persoană să aibă un atac de greață și vărsături, apariția tahicardiei;
  • Fenacetina distruge ficatul, scade hemoglobina din sânge, ceea ce agravează furnizarea de țesuturi corporale cu oxigen;
  • Paracetamolul este un remediu excelent pentru frigul comun. Se poate lua pentru a reduce temperatura. Este un remediu sigur pentru durerile dentare și durerile de cap. Adesea femeile sunt salvate prin acest remediu cu menstruație. Dar medicamentele care conțin paracetamol, cresc sindromul mahmurelii. Paracetamolul interacționează cu toxinele alcoolice care intră în organism. Datorită acestui fapt, încărcătura pe ficat cu utilizarea unor astfel de fonduri este crescută semnificativ. Simptomele otrăvirii cu alcool cresc.

Citramon cu o mahmureală nu salvează, ci doar pentru o perioadă scurtă de timp. Este un produs destul de dăunător pentru sistemul gastro-intestinal și nervos, precum și pentru ficat. Cât de mult puteți bea? Nu depășiți 2-3 comprimate pe zi. Utilizați-l numai după ce ați mâncat.

Tsitramone elimină durerea într-o stare de mahmureală cu lunar

Adesea, femeile se lasă să bea alcool cu ​​menstruație. Uneori, dacă beți un coniac puțin, atunci durerile de tracțiune din abdomenul inferior și din spatele inferior devin mai slabe. Dar dacă o femeie uită, bea mai mult decât norma ei, atunci mahmureala alcoolică, dimpotrivă, adaugă la chinul pe care femeile le dau lunar. Dacă Citramon poate ajuta o femeie să facă față acestei probleme într-o stare de sobrietate, atunci cu o mahmureală, cât de mult nu bea, este posibil să nu existe un efect. Alcoolul într-o doză mare accelerează fluxul sanguin, ceea ce crește sângerarea. Contracțiile uterului provoacă și mai multă durere. Citramon nu salvează, este prea slab, nu are efectul dorit.

Atunci când Citramon poate ajuta într-adevăr să facă față unei mahmureli

Pentru a scăpa complet de o mahmureală, trebuie, mai întâi, să retrageți alcoolul din organism. Pentru aceasta puteți: să luați un duș de contrast, să beți multă lichid (ceai, lapte, compot). Datorită băuturilor abundente, alcoolul este excretat în urină. De asemenea, va ajuta la eliminarea simptomelor de deshidratare (cefalee, greață). Din cauza deshidratării? Datorită faptului că îndepărtarea toxinelor prin rinichi necesită mult lichid. Și împreună cu lichidul provin din corp și din sare. Încălcarea echilibrului apă-sare și duce la faptul că o persoană se simte rău și rupt. Este mai bine să beți apă minerală fără gaz. Acest lucru va permite refacerea corpului cu substanțele minerale necesare, scăderea temperaturii, dacă este necesar, și purificarea corpului de alcool. Utilizarea unui bulion bogat sau a altor alimente satisfăcătoare vă va permite să faceți față cu starea de mahmur mult mai repede.

Dacă luați pilula Citramon după ce cea mai mare parte a alcoolului iese din organism, ajută într-adevăr să scape de orice durere (dureri de cap, dentare și, de asemenea, din cauza lunare).

Vindecarea alcoolismului este imposibilă.

  • Multe metode sunt încercate, dar nimic nu ajută?
  • Următoarea codificare sa dovedit ineficientă?
  • Alcoolismul vă distruge familia?

Nu disperați, găsiți un mijloc eficace de alcoolism. Efect dovedit clinic, cititorii noștri au încercat singuri. Citește mai mult >>

Vindecarea inimii

director online

Citramon comprimate ca adulți

Când trebuie utilizat Citramone?

Dozarea citramonei

Efecte secundare când se utilizează Citramon

Când nu trebuie să folosesc Citramon?

Utilizarea Citramon în timpul sarcinii și alăptării

Instrucțiuni speciale privind utilizarea Citramon

Care sunt principalele simptome și tratamentul supradozajului cu Citadam?

Interacțiunea citramonei cu alte medicamente

Expert de opinie al Polismed

Citramona este un preparat combinat care are proprietățile analgezicelor non-narcotice (analgezice) și AINS. Medicamentul are efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice. Efectul Citramonului este determinat de componentele care alcătuiesc compoziția sa (Acid acetilsalicilic, Paracetamol, Cofeină), care, combinate, sporesc efectul terapeutic celuilalt. Citramon este disponibil în tablete și în granule pentru prepararea unei soluții pentru administrare orală.

Când trebuie utilizat Citramone?

Principalele indicații pentru utilizarea Citramon sunt următoarele:

Dozarea citramonei

Adulți și copii peste 14 ani de 1-3 comprimate Citramon de 2-3 ori pe zi timp de 5-7 zile sau o dată. Admisia zilnică maximă pentru adulți este de 6 comprimate. Medicamentul nu trebuie luat mai mult de 5 zile ca anestezic și mai mult de 3 zile ca agent antipiretic fără a prescrie un medic. O creștere a dozei zilnice a medicamentului sau durata tratamentului este posibilă numai sub supravegherea unui medic. Utilizarea pe termen lung a Citramon pentru tratamentul durerilor de cap poate duce la creșterea frecvenței cefaleei. Recomandări pentru administrarea comprimatelor: Citramon trebuie administrat numai după mese, tabletele trebuie zdrobite bine și spălate cu mult lichid (de preferință lapte).

Efecte secundare când se utilizează Citramon

Cele mai frecvente efecte secundare când se utilizează Citramon includ: durere în stomac, greață, vărsături. Rare: hepatotoxicitate, nefrotoxicitate, erozive și leziuni ulcerative ale tractului gastrointestinal, reacții alergice. La utilizarea prelungită sunt amețeli, dureri de cap, vedere încețoșată, tinitus, bronhospasm, sindromul hemoragic (sangerari nazale, sangerarea gingiilor, etc.), surditate, sindromul Reye la copii (febră, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și a psihic, vărsături, afectarea funcției hepatice).

Când nu trebuie să folosesc Citramon?

Citramon nu poate fi utilizat în următoarele cazuri:

  • ulcerul peptic al stomacului și al duodenului în faza de exacerbare;
  • sângerare gastrointestinală (inclusiv în trecut);
  • a exprimat încălcări ale ficatului și / sau rinichilor;
  • hemaglutinare;
  • hipertensiunea arterială severă și evoluția severă a bolii cardiace ischemice;
  • glaucom;
  • astm bronșic;
  • hemofilie;
  • deficiența determinată genetic de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • copiii (până la 15 ani - riscul de a dezvolta sindromul Reye la copiii cu febră pe fundalul bolilor virale).

Utilizarea Citramon în timpul sarcinii și alăptării

Citramona nu este recomandată pentru utilizare în timpul sarcinii și în timpul alăptării. Dacă este necesar, numirea Citramon în timpul sarcinii ar trebui să coreleze beneficiul pentru mamă și riscul potențial pentru făt. Dacă aveți nevoie de o singură întâlnire cu Citramon în timpul alăptării, nu este necesară încetarea alăptării.

Instrucțiuni speciale privind utilizarea Citramon

În timpul utilizării pe termen lung a Citramon, se recomandă efectuarea testelor sanguine regulate și investigarea fecalelor pentru sângele latent, precum și evaluarea stării funcționale a ficatului. Nu este recomandat să se prescrie Citramon copiilor și adolescenților cu boli însoțite de febră, din cauza riscului crescut de apariție a sindromului Reye. În timpul perioadei de consum de droguri, trebuie să se abțină de la consumul de alcool.

Care sunt principalele simptome și tratamentul supradozajului cu Citadam?

În unele cazuri, utilizarea de doze mari de Citramon poate duce la supradoze. Cele mai frecvente semne și simptome ale supradozei de Citramon includ: durere în stomac, greață, vărsături, transpirație, paloare a pielii, tahicardie. În prezența simptomelor și semnelor de mai sus trebuie să încetați să luați Citramon. Dacă după întreruperea tratamentului cu Citramone, semnele de supradozaj nu au dispărut, atunci trebuie să apelați la un medic. Mai întâi de toate, tratamentul unei supradoze de Citramon vizează reducerea absorbției medicamentului. În acest scop, stomacul este spălat, care este eficient în primele 3-4 ore după administrarea medicamentului. În plus, pentru a reduce absorbția medicamentului după spălarea stomacului, pacientul ar trebui să bea carbune activat.

Interacțiunea citramonei cu alte medicamente

Citramonum Aplicarea simultana cu mai multe medicamente (heparina, anticoagulante orale, reserpină, barbiturice, rifampicină, antiepilepticele, rifampicina, etc.) poate duce la creșterea efectelor toxice. De aceea, înainte de a începe să utilizați Citramon, spuneți medicului dumneavoastră despre alte medicamente pe care le luați.

Expert de opinie al Polismed

Am colectat întrebări frecvente și le-am pregătit răspunsuri

Ce doza pentru copii?

Pentru copil, medicii au diagnosticat distonia vegetativă ca fiind hipotonică. Presiunea sa superioară fluctuează în jurul valorii de 90 mm Hg, uneori perturbată de slăbiciune și amețeli. Poate fi folosit pentru a crește presiunea Citramonului, dacă da, la ce vârstă se poate lua? Fiice de 14 ani.

Citramon nu este permis pentru copii, deoarece conține acid acetilsalicilic, care poate provoca complicații care pun viața în pericol la copii. Dstonia vegetativă nu este o boală care trebuie tratată cu Citramon. La vârsta de 14 ani, la fete, fluctuațiile tensiunii arteriale pot fi cauzate de modificările hormonale asociate cu pubertatea. Vă recomandăm să contactați specialiștii care vă vor ajuta să înțelegeți motivele fluctuațiilor tensiunii arteriale pentru terapeut, endocrinolog, cardiolog și ginecolog.

Pot să-l iau în timpul sarcinii?

Am trăit toată viața cu o tensiune arterială mică - nu mai mult de 100. Când presiunea a scăzut la 85-90, a existat o durere de cap și am luat-o pe Citramon. Acum sunt însărcinată și, uneori, durerea de cap mă îngrijorează și în timpul sarcinii. Se poate utiliza Citramone în timpul sarcinii în primul trimestru?

Sarcina de a lua Citramon dintr-o durere de cap este strict contraindicată, precum și cu tensiune arterială scăzută. Acest lucru se datorează faptului că compoziția acestui medicament include acid acetilsalicilic, care poate afecta negativ fătul în curs de dezvoltare. Citrimon contraindicat de o durere de cap și o mamă care alăptează cu alăptarea, deoarece componentele sale sunt absorbite în mod activ în sânge și intră în laptele matern.

Cât timp pot lua Citramon?

Periodic accept Citramonum cu ocazia unei dureri de cap. Ultima oară când am luat câteva pastile cu un interval mic și după o oră nu am simțit nici o îmbunătățire, dimpotrivă, capul meu sa îmbolnăvit și mai rău. Am măsurat presiunea și am constatat că a crescut foarte mult - peste 140 mm. Întrebarea este, cât timp Citramone părăsesc corpul și după ce va înceta să funcționeze? Și cât de mult, în general, în ziua comprimatelor este necesar și este posibil să se accepte pentru adult

Într-adevăr, Citramon ajută la creșterea tensiunii arteriale. Prin urmare, nu este recomandat persoanelor care au dureri de cap asociate cu hipertensiune arterială. Vă recomandăm să consultați un cardiolog pentru o examinare completă, care vă va ajuta să aflați dacă aveți hipertensiune arterială.

Doza maximă de Citramon pentru un adult este de 2 comprimate la un moment dat, dar nu mai mult de 6 comprimate pe zi. Din componentele corporale ale medicamentului este excretat destul de repede - într-o zi, dar efectul anticoagulant al aspirinei persistă timp de mai multe zile, astfel încât tsitramona recepția necontrolată poate duce la complicații periculoase, cum ar fi hemoragii gastro-intestinale. Consultați un medic pentru a recomanda o soluție mai sigură pentru o durere de cap.

Cum influențează Citramon tensiunea arterială?

A citit instrucțiunile către Citramonum, care este pregătirea combinată. În ce cazuri este mai bine să o luați: ca antipiretică sau ca anestezic? Și cum afectează presiunea: o scade sau o ridică?

Majoritatea pacienților ruși iau Citramon "pentru presiune" pentru ao mări, sau cu dureri de cap. Efectul medicamentului asupra presiunii se datorează introducerii cofeinei, care stimulează inima și vasele de sânge prin sistemul nervos central. Ar trebui să se ia numai după consultarea unui medic care va determina indicarea numirii sale: în scopul anestezării sau scăderii temperaturii. Nu se recomandă administrarea independentă, fie ca un antipiretic sau ca anestezic.

Este citramona dăunătoare și de ce este interzisă în Europa?

În Rusia, cu tensiune arterială mică, sunt obișnuit să iau Citramon. Recent mutat în Germania. În farmaciile locale acest medicament nu a fost găsit, iar prietenii ne-au spus că nu pot fi găsiți aici din cauza unei interdicții. De ce este interzis Citrimon în Europa, deoarece în Rusia este vândut în mod liber în farmacii, chiar și o rețetă nu este necesară?

Citramon este un amestec de mai multe medicamente dintr-o dată. În Europa, nu a fost niciodată folosit, nu au fost studiate dedicate siguranței utilizării sale, de aceea este imposibil de găsit în țările Europei. Cel mai apropiat analog al acestui medicament, care este aprobat pentru vânzare în Europa, poate fi considerat Migrenol, care include paracetamol și cafeină și care este utilizat pentru a trata anumite forme de migrenă.

Practic, în fiecare casă este posibil să se găsească acest preparat medicinal care "salvează" la temperatură ridicată, proces inflamator într-un organism și posedă, de asemenea, acțiune analgezică. În plus, toate componentele care fac parte din acest medicament sunt absolut sigure. E vorba despre Citramone.

Farmokokinetika

În partea stângă a citramonei există 3 substanțe active cele mai active, care vizează următoarele efecte:

  • analgezic;
  • antipiretice;
  • Un anti-inflamator.

Compoziția Citramon conține: acid acetilsalicilic, paracetamol și cafeină. Acum, luați în considerare funcționarea fiecărei componente separat. Deci, efectul antipuritic este asigurat de acidul acetilsalicilic. Această substanță afectează sistemul nervos central și hipotalamusul (regiunea creierului). Dacă ne întoarcem la termeni medicali și mai științifici, atunci acidul acetilsalicilic suprimă creșterea procesului inflamator, având un efect direct asupra hipotalamusului.

În plus, acidul reduce semnificativ agregarea trombocitelor, ceea ce are un efect benefic asupra eliminării durerilor de cap, a inflamației și a altor procese infecțioase.

Paracetamolul din Citramon are următoarele efecte asupra organismului uman:

  • Anti-inflamator;
  • antipiretice;
  • Analgezica.

Paracetomolul are un efect direct asupra creierului, sau mai precis asupra centrului termoregulării, ceea ce duce la scăderea temperaturii în timpul răcelii sau al gripei.

Cofeina, conținută în Citramon, are un efect direct asupra sistemului nervos central; stimulează producția de reflexe. Această substanță îmbunătățește efectul paracetamolului și a acidului acetilsalicilic asupra corpului; este un stimulent al activității motorii umane și, de asemenea, reduce semnificativ efectul somniferelor (dacă îl luați).

Când ajuta Citramone?

Citramon este eficient în astfel de condiții patologice ca:

  • Creșterea temperaturii;
  • Durere de dinți;
  • Migrenă este o durere de cap severă;
  • Starea de nevralgie;
  • Patologiile care în organismul uman duc la o creștere a temperaturii corpului;
  • Durere după șoc mecanic de grad ușor și moderat;
  • artrita;
  • Menstruație dureroasă la femei.

dozare

Utilizarea citramonei este permisă fără a consulta mai întâi un medic. Dozaj pentru un adult - 1 comprimat după o masă bogată. Este permis să ia Citramon de 3 ori pe zi - nu mai mult. O creștere a dozei de Citramon poate duce la consecințe grave.

Nu se recomandă utilizarea acestui medicament mai mult de 5 zile. Dacă utilizați Citramon pentru a scădea temperatura, atunci este permisă aplicarea timp de cel mult 3 zile.

Cine nu ar trebui să ia Citramon?

Există un grup de persoane care sunt strict interzise să ia Citramon în termeni medicali.

  • Cei cu o sensibilitate crescută sau chiar o reacție alergică la astfel de componente ale medicamentului, cum ar fi: cafeina, acid acetilsalicilic, paracetamol.
  • Intoleranță congenitală la glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • Patologia rinichiului;
  • Insuficiență hepatică;
  • anemie;
  • Ulcer gastro-intestinal;
  • Cancer de sânge;
  • diateza;
  • Ateroscleroza, care are loc într-o formă acută;
  • Boli ale sistemului cardiovascular;
  • Boala ischemică a inimii, care apare în formă acută;
  • Insomnie, tulburări de somn cronice;
  • Vârstă înaintată;
  • Abuzul de alcool;
  • Glaucom.

Nu se recomandă combinarea citramonei cu un medicament metotrexat.

Ce efecte secundare pot exista?

După aplicarea medicamentului într-o cantitate care depășește doza recomandată, pot apărea mai multe efecte secundare sub forma:

  • Din partea imunității - un nas curbat și congestie nazală, printre consecințe grave - șoc anafilactic;
  • Probleme dermatologice - erupție cutanată, mâncărime, urticarie, umflarea țesuturilor;
  • Tulburări ale tractului gastro-intestinal - greață, vărsături, arsuri la stomac, precum și un proces inflamator și eroziv în stomac;
  • hipoglicemie;
  • Cefalee severă, tremurături ale extremităților, senzație de frică;
  • Creșterea ritmului cardiac;
  • Sângerare nazală;
  • anemie;
  • Paleta pielii;
  • Edem pulmonar.

Recomandări pentru utilizare

Nu se recomandă utilizarea Citramon în asociere cu alte medicamente care conțin, de asemenea, cofeină, paracetamol și acid acetilsalicilic. Nu, la discreția dvs., să depășiți doza recomandată în instrucțiunile privind medicamentul. Se recomandă prudență Citramon, dacă aveți o încălcare a ficatului.

Dacă un pacient a suferit recent o operație chirurgicală în cavitatea bucală, atunci Citramon poate provoca sângerări datorită agregării trombocite crescute.

Dacă aplicați medicamentul pe o perioadă lungă de timp, atunci poate să existe o scădere a excreției acidului uric din organism.

Nu se recomandă să beți cafea sau ceai Citramon, ceea ce va duce la tulburări de somn, senzație crescută de stres și, de asemenea, la un sentiment de frică.

Aplicarea în timpul sarcinii

Aproape fiecare a doua femeie în timpul sarcinii suferă de dureri de cap severe. Dar, acest lucru nu este o indicație pentru utilizarea Citramon în timpul sarcinii și orice alt medicament. Substanțele active din Citramon au un efect negativ asupra fătului.

Dacă o femeie va folosi Citramon în primul trimestru de sarcină, atunci când fătul este așezat aproape toate organele vitale și sistemele de activitate vitală, aceasta va cauza anomalii la făt. Efectele negative ale Citramon conduc la formarea unui copil în scindarea palatului dur - la oameni acest defect este numit buza lupului sau în cazul în care divizarea maxilarului superior, apoi - buza iepurelui. Dacă se administrează Citramone în trimestrul II, poate duce la naștere prematură. În trimestrul al treilea, efectul negativ al Citramon implică riscul de sângerare și de naștere prematură.

tsitramon - combinate non-hormonale

analgezic, are un efect pronunțat antiinflamator, analgezic și antipiretic.

Datorită numărului mare de producători, compoziția Citramon variază într-o oarecare măsură, menținând în același timp părți de bază uniforme. O rețetă clasică care nu este utilizată în prezent din cauza interzicerii fenaceinei:

  • Acid acetilsalicilic 0,24 g (. aspirina, Lat Acidum acetylsalicylicum) - un agent antiinflamator nesteroidian antiinflamator care afectează procesele care au loc în inflamația, reduce permeabilitatea capilară, inflamația limitează actele energetice asupra hipotalamici centrele termoreglare și centrele de sensibilitate durere, dilueaza sânge;
  • fenacetin 0,18 g - acest medicament este retras de la tratament din cauza efectelor secundare grave;
  • Cafeina (Cofeina) 0,03 g - purina alcaloid, stimulează în mod rezonabil sistemul nervos central, respirație și mușchi cardiac, în timp ce extinderea vaselor de sange, imbunatateste tonusul pielii si a fluxului sanguin, crește excreția de urină, accelerează ritmul cardiac, reduce somnolenta si oboseala, dar crește activitatea fizică și mentală, performanță;
  • cacao 0,015 g - are un efect antidepresiv și stimulant asupra organismului;
  • acid citric 0,02 g - joacă un rol important în sistemul de reacții biochimice ale respirației celulare.

Societățile medicale cunoscute oferă variantelor lor o compoziție ușor modificată, de exemplu:

În compoziția sa, pe lângă acidul acetilsalicilic și cofeina, conține, de asemenea

, care actioneaza asupra sistemului nervos central si care afecteaza centrele de termoreglare si durere. Într-o astfel de compoziție, cafeina îmbunătățește efectul terapeutic al paracetamolului și acidului acetilsalicilic, care se află pe lista OMS a medicamentelor esențiale. Citramon P este contraindicat la copiii sub 15 ani datorită conținutului de acid acetilsalicilic. Pacienților adulți li se prescriu 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, o întrerupere între doze - aproximativ 6 ore. În caz de defecțiune

pauza trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Compoziție - Fiecare comprimat conține 0,24 g acid acetilsalicilic, paracetamol 0,18 g, 0,03 cafeină, alte componente: acid citric, amidon de cartof, cacao, talc, stearat de calciu.

Citramon Forte (Citramonum-forte)

Aceasta este o altă formă comercială a acestui medicament combinat. Este prescris pentru adulți și copii peste 14 ani pentru 1-2 comprimate. De 2-3 ori pe zi. Pentru ameliorarea rapidă a atacului de durere - la un moment dat 2 file. cu o doză zilnică maximă de 6 comprimate, iar durata cursului este de maximum o săptămână. Compoziția sa: 1 comprimat are 0,32 g acid acetilsalicilic, 0,24 g paracetamol, 0,04 g cofeină, 0,007 g acid citric. Alte componente: stearat de magneziu, amidon din cartofi, croscarmeloză sodică, polivinilpirolidonă cu greutate moleculară mică, cacao.

Sitramonum - Darnitsa - o opțiune foarte popular în rândul consumatorilor. Aplicația și instrucțiunile sunt aceleași ca și în medicamentele menționate mai sus nu este recomandat pentru copii. Compoziția are unele diferențe în gramaj în timp ce menținerea componentelor - Acid acetilsalicilic 0,240 g Paracetamol 0,180 g, cofeina (dacă numărate pe substanța uscată) 0,03 g, alimentar acid citric 0,006 g, și chiar și amidon de cartofi, stearat de calciu, polivinilpirolidonă medicină moleculară mică, cacao.

Este un comprimate filmate de filme constând din acid acetilsalicilic - 0,24 g, paracetamol - 0,18 g, cafeină - 0,0273 g (în termeni de cafeină monohidrat - 0,03 g) și auxiliari. Recepția permise 1-2 capsule de 3-4 ori pe zi, cu o pauză de 4-8 ore și o doză zilnică maximă de 8 unități.

Medicament combinat, care este o combinație de: acid acetilsalicilic + cofeină + paracetamol. Se prescrie cursa maximă de 7-10 zile, doza medie pe zi 3-4 comprimate și maximul - 8 comprimate. Eficace cu sindrom de durere de severitate ușoară și moderată.

Citramon-LekT poate fi utilizat fără prescripție medicală. 1 comprimat conține 0,24 g acid acetilsalicilic, paracetamol 0,18 g, cafeină anhidră 0,0275 g Showed adulți și copii cu vârsta peste 14 ani, pentru mai tânără contraindicată din cauza conținutului de acid acetilsalicilic.

Tablete de aproape toate producătorii de culoare maro deschis, în aparență eterogen, cu incluziuni și impregnări, miros de cacao. Blisterele conțin 6-10 bucăți fiecare.

Combinat analgezic non-narcotic.

Are un efect pronunțat analgezic, antipiretic, antiinflamator, psihostimulant (reduce oboseala, crește performanța mentală).

Indicații pentru utilizareDureri ușoare și moderate din diferite locații:

  • dureri de cap;
  • migrenă;
  • durere în timpul menstruației;
  • nevralgiei;
  • durere la articulații și mușchi;
  • temperatura ridicată a corpului pentru gripă, răceli și boli reumatismale.

Cu durere puternică, Citramon este puțin probabil să facă față, astfel încât, în cazuri mai complexe, se recomandă un instrument care are aceste efecte mai mult.
Tabletele Citramon - instrucțiuni de utilizare

Este necesar să se respecte exact prescripțiile medicului curant sau

, și citiți cu atenție instrucțiunile. Ca de obicei, adulții și copiii cu vârsta peste 14 ani primesc 1-2 comprimate. după o masă, beți în jos

sau lapte, luați o dată în 6-8 ore. Doza maximă pentru 1 primire este de 2 comprimate, pe zi nu mai mult de 6 comprimate. Cum poate

se aplică nu mai mult de 3 zile, ca analgezic - 5 zile, în conformitate cu recomandările medicale. Creșterea dozei este posibilă numai cu aprobarea medicului după

. Cu o prelungire de primire de la o durere de cap, se intensifică doar.

Caracteristicile numirii Citrimon cresc sau scade tensiunea arterială?

Această întrebare este adesea adresată de către pacienți. Având în vedere conținutul de cafeină, excitant SNC, creșterea tonusului și a presiunii, de a lua Citramon

poate crește, deși este conținut în doze mici. Mai ales, ar trebui să fiți atenți dacă beți ceai, cacao sau

și luați Citramon - există riscul unui supradozaj de cafeină. Dacă aveți tensiune arterială scăzută și dureri de cap, atunci în absența contraindicațiilor, puteți lua o pilulă Citramon care va ușura durerea și va crește ușor presiunea.

Femeile gravide, ale căror sisteme vasculare reconstruiesc și suferă o povară semnificativă, suferă de multe ori dureri de cap severe. Conform instrucțiunilor, primul și al treilea trimestru

sunt contraindicații pentru utilizare, deoarece pot avea un efect negativ asupra fătului care se formează.

Citramon la începutul sarcinii - ceea ce trebuie să știți In primele 3 luni există un semn de carte toate organele vitale și sistemele unui copil și acid acetilsalicilic în tsitramona compoziție (având un efect teratogen) poate provoca anomalii congenitale - divizarea palatului dur (palatoschizis) și buza superioară (buza cleft). Chiar dacă al doilea trimestru de sarcină nu este oficial parte a contraindicațiilor, numirea medicamentului trebuie să fie justificată de motive serioase, deoarece „construcție“ organism fetale continuă, și există deja posibilitatea de nastere prematura, care va complica tsitramona de recepție (din cauza reducerea coagulării sângelui). In ultimele 3 luni de primire ar trebui să fie justificată de motive serioase pentru a evita orice pericol de sângerare și pierderea de sânge în timpul nașterii, datorită efectului acidului acetilsalicilic, precum slăbiciunea muncii sau închiderea fluxului aortic la sugar. Astfel, Tsitramon in timpul sarcinii - este un medicament care este cel mai bine îndepărtat la un moment dat într-un dulap departe.

Când alăptați

Citramon este contraindicat. Este necesar să se știe că paracetamolul nu este la fel de periculos ca acidul acetilsalicilic. Stați afară cu

mama, este transmisă copilului, provocând diverse consecințe negative - o încălcare a sintezei

și sângerare, precum și afectarea funcției hepatice, iritarea tractului gastrointestinal (

, regurgitare), manifestări alergice, sindromul Reye. Admiterea acestui acid este, în general, interzisă pentru copiii sub 14 ani. Cafeina, ca stimulant natural, poate provoca anxietate, excitabilitate, tulburări de somn, regurgitare. Citramon în lactație - nu este cel mai bun mijloc de alinare a durerii, este mai bine să alegeți alte opțiuni -

, paracetamol pentru un caz extrem.

Din cauza durerilor de cap

Din cauza durerilor de cap, acesta este unul dintre cele mai eficiente mijloace, care de obicei se află în cabinetul de medicamente. Combinația componentelor sale oferă o acțiune destul de rapidă - eliminarea durerii, creșterea activității mentale și eficiența. Se confruntă cu durerea de diverse etiologii, inclusiv migrene. Nu este un medicament narcotic, nu provoacă dependență și dependență. Nu este de dorit decât să amestecați Citramon cu alte medicamente împotriva durerilor de cap - aceste probleme trebuie discutate cu un medic.

Mai multe despre durerea de cap

Citramona la copii Înainte de apariția vârstei de 14 ani, utilizarea Citramonului este contraindicată din cauza efectelor negative grave pe care le poate avea asupra unui tânăr care nu este puternic. Una dintre cele mai grave și periculoase manifestări este sindromul Reye, provocat de acid acetilsalicilic (chiar o dată!) La copiii cu boli virale (varicelă, gripa), însoțită de o creștere a temperaturii. Cauzează afectarea severă a SNC și a ficatului. Suprimarea sintezei de trombocite conduce la sângerare și chiar la diateza hemoragică (hemoragie la nivelul pielii, țesutului subcutanat și chiar al organelor interne). Acidul acetilsalicilic irită mucoasa gastrointestinală, acționează asupra ficatului. Un număr atât de mare de tot felul de efecte secundare periculoase pentru viață și sănătate face ca Citramon să fie complet nepotrivit pentru copii.
Contraindicații

Citramon nu poate fi utilizat în următoarele cazuri:

  • Hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • Hipocoagularea, diateza hemoragică, hemofilia, hipoprothrombinemia;
  • Combinația de (parțială sau completă) a bolilor cum ar fi astmul bronșic, polipoza nazala, intoleranta la aspirina si alte AINS;
  • leziuni erozive si ulcerative ale tractului gastrointestinal, sangerari gastrointestinale, ulcer gastric 12 ulcer duodenal și gastric în faza acută;
  • Intervenții chirurgicale care sunt însoțite de sângerare;
  • Curs sever al bolii cardiace ischemice, hipertensiunii arteriale de grad pronunțat;
  • Hipertensiune portală;
  • Avitaminoza K;
  • gută;
  • Insuficiență renală;
  • Sarcina (1 și 3 trimestre), lactație;
  • Vârsta copiilor (până la 14-15 ani), deoarece există riscul apariției sindromului Ray la copiii cu hipertermie la bolile virale;
  • glaucom;
  • Deficiență de glucoză-6-fosfat dehidrogenază, lactază, malabsorbție la glucoză-galactoză, intoleranță la lactoză;
  • Tulburări de anxietate (agorafobie, claustrofobie, tulburare de panică), tulburări de somn, excitabilitate crescută.

De obicei, Citramon este bine tolerat de către pacienți, dar manifestări precum:

  • Tulburări ale tractului gastro-intestinal - vărsături, greață, dureri abdominale, sângerări gastro-intestinale și ulceroase;
  • Insuficiență renală sau hepatică;
  • bronhospasm;
  • Edem Quincke, reacții alergice cutanate;
  • Zgomote în urechi;
  • Tulburări de vedere.

supradozăFormă ușoară de intoxicare: durere în stomac, greață, vărsături, piele palidă, inel în urechi, transpirație, tahicardie.

Formă severă de intoxicație: letargie,

, colaps, sângerare, somnolență, spasm bronsic.

Medicamentul trebuie depozitat într-un loc răcoros, izolat de la copii și nu trebuie utilizat la data de expirare indicată pe durata de valabilitate a ambalajului (de la 3 la 5 ani).

În timpul utilizării pe termen lung a Citramon este necesar să se efectueze în mod regulat supravegherea medicală

pentru sânge ascuns, verificați ficatul, controlați

Interacțiunea cu alte medicamente

Deoarece componentele tsitramona în nici un fel afecta eficacitatea și eficiența medicamentelor și a altor medicamente, este foarte important să scopul de a informa medicul dumneavoastră despre toate bolile și patologii existente. De asemenea, alte substanțe pot schimba efectul Citramonului asupra organismului.

Medicamentul Citramon P îmbunătățește acțiunea anticoagulantelor și a efectelor secundare ale hormonilor glucocorticoizi. Reduce efectul medicamentelor diuretice, anti-gută și hipotensive.

Abuzul de ceai sau de cafea în timp ce luați Citramonum Darnitsa poate provoca simptome de supradozaj cu cofeină. Se recomandă administrarea unor doze mari cu apă minerală alcalină. Întărește acțiunea medicamentelor care reduc coagularea sângelui și agregarea plachetară, efectele secundare ale sulfonilureei, corticosteroizilor, metotrexatului. Nu luați Citramon-Darnitsa în asociere cu rifampicină, barbiturice, salicilate, anticonvulsivante.

Este posibil să beți Citramon împreună cu alcoolul?

Această combinație nu este recomandată, deoarece crește riscul de hemoragie gastrointestinală și crește toxicitatea etanolului.

  • Hl-Payne
  • Alka-Seltzer
  • Alka-note
  • Antigripokaps
  • Aspikod
  • Tsitropak
  • MIG
  • askofen
  • Asprovit
  • Kopatsil
  • aspirină
  • Upsarin
  • Excedrin
  • Tsitrapar
  • Farmadol și alte mijloace, conținutul de paracetamol, cafeină și acid acetilsalicilic.

Opinia pozitivă și feedbackul de la pacienți indică un nivel ridicat de eficacitate al Citramon și a diverselor sale forme comerciale în eliminarea senzațiilor dureroase. Un factor important în favoarea drogului este că prețul Citramon este foarte accesibil pentru toate categoriile populației. În orice caz, este un medicament foarte bun și ieftin care poate ameliora durerea în diferite organe și părți ale corpului.

ATENȚIE! Informațiile afișate pe site-ul nostru sunt informative sau populare și sunt oferite unei game largi de cititori pentru discuții. Numirea medicamentelor trebuie efectuată numai de către un specialist calificat, pe baza istoricului medical și a rezultatelor diagnosticului.

Una dintre cele mai frecvente remedii pentru durerile de cap este Citramon. Desigur, fiecare dintre noi numele medicamentului va fi cunoscut, deoarece eficacitatea și costuri reduse au contribuit la faptul că el a devenit o parte integrantă a setului de origine în aproape fiecare familie.

Citramona este un preparat combinat care are efecte antipiretice, antiinflamatorii și analgezice. Există trei componente principale în compoziția sa: paracetamol, cofeina și aspirina, care acționează separat. Cafeina, de exemplu, îmbunătățește funcționarea vaselor de sânge, conferă persoanei o putere extra, permițându-le să uite de oboseală. Acțiunea aspirinei este menită să reducă temperatura corpului, reducând inflamația și durerea. Această substanță are un efect pozitiv asupra alimentării cu sânge în procesul inflamator. Paracetamolul ajută, de asemenea, la reducerea temperaturii corpului, ameliorarea durerii.

Există mai multe forme în care se prepară acest medicament - peleți pentru prepararea soluției și a tabletelor (Citramon este cel mai adesea în această formă).

Citramon: instrucțiuni de utilizare

Datorită faptului că acest medicament este vândut în ambalaje de hârtie și blistere, nu se atașează nici o instrucțiune. Dar, în ciuda acestui lucru, puteți consulta farmacistul sau medicul dumneavoastră despre metodele și dozele de administrare a citramonei. Trebuie remarcat faptul că acest medicament este considerat a fi puternic prin acțiunea sa, deci ar trebui luat cu o pauză de 3-4 ore 2-3 comprimate pe zi. Dar, rețineți că, chiar și cu dureri de cap foarte dure, nu puteți mânca mai mult de opt comprimate pe zi.

Este recomandat să luați Citramon în momentul consumului de alimente sau imediat după aceasta. În mod ideal, ar trebui să fie luată numai pentru trei zile fără a vedea un medic. Dacă, la sfârșitul acestei perioade, sentimentele dureroase care vă deranjează nu se vor opri - asigurați-vă că vedeți un doctor!

Fiți atenți!
Numeroase dispute în acest moment ridică întrebarea: Pot să iau Citramon în timpul sarcinii?? În ciuda încrederii multor oameni că acest medicament este absolut sigur, medicii sunt categoric împotriva consumului său de către femeile însărcinate și copiii sub 18 ani. Ce a cauzat această clasificare a medicilor? Răspunsul constă într-una din componentele citramonei, care reprezintă un pericol pentru dezvoltarea normală a copilului, în aspirină. După cum sa dovedit, el cauzează sindromul lui Reilly la copiii mici, în care circulația sângelui în unul sau mai multe degete de pe brațul său este deranjată. Această boală misterioasă poate duce la consecințe foarte teribile, de exemplu, gangrena. Din acest motiv, în nici un caz nu trebuie să beți Citramon în alăptare, în timpul sarcinii și, de asemenea, să nu o dați copiilor de vârstă mică.

tsitramon

Forme de eliberare

Instrucțiuni pentru citramon

Tsitramon - preparat combinat intern, care cuprinde: un analgezic non-narcotic (acid acetilsalicilic, mai cunoscut sub numele de aspirină), psihostimulante (cafeină) și non-steroidal anti-inflamator (paracetamol). Acest triumvirat al componentelor farmacologic active, colectate sub "acoperișul" unei singure forme de dozare, este dezvoltarea industriei farmaceutice a țărilor pur post-sovietice. De fapt, Citramon are o popularitate îndelungată și constantă, care nu a putut fi zdruncinată decenii de utilizare și introducerea în practică a unor noi medicamente mai moderne. Acidul acetilsalicilic are antipiretice (antipiretice) și acțiunea anti-inflamatoare, durere dulls, în special legate de răspunsul inflamator, inhibă moderat agregarea (lipirea) a plachetelor, stimularea circulației sanguine în focarele inflamatorii. Cafeina crește sensibilitatea la stimulii spinarii reflexogene din cordonul ombilical sensibilizante centre respiratorii și vasomotorii, crește lumenul vaselor de sânge din creier, inimă, rinichi, mușchi scheletic; precum și acidul acetilsalicilic, reduce agregarea plachetară, ameliorează somnolența și oboseala generală și stimulează performanța fizică și psihică. Cantitatea de cofeină într-o anumită combinație farmacologică nu este suficient pentru a avea totuși un efect stimulator pronunțat asupra sistemului nervos central, dar este suficient pentru a normaliza tonul pereților musculare netede ale vaselor de sânge cerebrale și de a spori fluxul de sânge.

Paracetamolul are analgezice, antipiretice și slab acțiune antiinflamatorie, datorită capacității sale de a influența centrul termoreglator al hipotalamusului și inhibă sinteza de prostaglandine în țesuturile periferice.

Citramona este disponibilă numai în comprimate pentru uz oral. Luați-o trebuie să fie în timpul sau după o masă de 1 comprimat (și cu un sindrom de durere - 2) la fiecare 4 ore. În medie, doza administrată pentru o zi este de 3-4 comprimate, cu maximum 8 comprimate. Durata administrării citramonei nu trebuie să depășească 7-10 zile. În funcție de scopul recepției, există chiar mai stricte limite de timp pentru utilizarea medicamentului: ca un anestezic - nu mai mult de 5 zile, ca antipiretic - nu mai mult de 3 (toate acestea se aplică în sine: sub supravegherea unui medic de sincronizare a datelor poate fi crescută).

Puțini știu că preparatele cu acid acetilsalicilic sunt contraindicate pentru utilizarea în practica pediatrică, deoarece pe fondul unei infecții virale, ele cresc riscul de a dezvolta sindromul Reye, semnele cărora sunt vărsături persistente, encefalopatie acută și hipertrofie hepatică. Administrarea pe termen lung a citramonei implică monitorizarea sângelui și a parametrilor funcționali ai ficatului. Un lucru mai important ca, daca uita despre asta, la confluența anumite circumstanțe pot juca un rol fatal: în cazul în care pacientul ia acidul acetilsalicilic de droguri, au o operație, chirurgul trebuie să fie conștienți de acest lucru, pentru că încetinește viteza de coagulare a sângelui.

Supradozaj cu Citramon: Simptome, consecințe

Citramonul este un medicament foarte popular datorită prețului scăzut și eficacității sale. Contrar opiniei populare eronate, acest medicament nu este un „natural“ și este format din trei componente: paracetamol, cafeina si aspirina în proporții adecvate.

Cei care sunt tolerați în doze de supradozaj Citramon sunt excluși și dacă utilizați medicamentul în mod necontrolat, acest lucru poate duce la consecințe ireversibile.

De ce ajuta Citramone?

Aplicați tsitramon cel mai adesea pentru a calma durerea de cap, dar el are o serie de alte indicații. Puteți lua tsitramon de durere, febră, inflamație. Este indicat pentru normalizarea tonusului vaselor cerebrale, reducând coagularea sângelui și îmbunătățind circulația acestuia în partea inflamată a corpului.

Componentele produsului Citramon

Un comprimat de medicament constă din 0,24 g acid acetilsalicilic, 0,03 g cofeină și 0,18 g paracetamol. Acțiunea combinată a componentelor sporește efectul medicamentului. Astfel, paracetamolul are proprietăți antipiretice și analgezice, afectează termoreglarea.

Acidul acetilsalicilic afectează procesul inflamator și îmbunătățește circulația sângelui la locul leziunii. Astfel, vindecarea rănilor și a inflamației este accelerată. Cantitatea de cafeină din preparat este mică, dar este suficientă pentru a întări fluxul sanguin, fără a afecta funcționarea sistemului nervos central; acțiunea sa este minimă. Luați Citramon trebuie să fie la momentul administrării unui comprimat la intervale de patru ore (dar nu mai mult de 4 comprimate pe zi). Cu migrenă se arată că ia două comprimate.

Cursul de tratament nu trebuie să depășească șapte zile fără supravegherea medicului. Dacă luați singur medicamentul, atunci aveți nevoie de doar trei zile de tratament. Dacă medicamentul nu vă ajută, ar trebui să vă consultați un medic. În caz contrar, poate apărea o supradoză.

Este imposibil să luați o doză letală de Citraon accidental. Deci, letală este o doză de acid acetilsalicilic în cantitate de 30-40 g pentru adulți și de 10 g pentru copii și într-un singur comprimat de medicament este de numai 240 mg.

După ce durează drogul să iasă din corp?

Citramona se excretă în urină în 4-5 ore după administrarea medicamentului. Datorită complexității componentelor, nu se recomandă administrarea Citramone pentru o lungă perioadă de timp, altfel prejudiciul cauzat de medicament va depăși beneficiul. Atunci când boala de rinichi, hepatice sau încetini metabolizarea medicamentului este contraindicată - a retras treptat din organism și re-admitere de droguri tinde sa se acumuleze in organism, intoxicație.

contraindicații ale medicamentului

Luând Citramon, este necesar să se respecte regulile descrise în adnotarea medicamentului. Doar un medic poate prescrie un medicament, luând în considerare bolile de fond deja disponibile, vârsta și starea pacientului. Efectul medicamentului asupra organismului poate avea un efect invers dacă pacientul are o sensibilitate la oricare dintre componente, de exemplu, la aspirină.

Contraindicat Citramon:

  • persoanele care au probleme cu tractul gastro-intestinal (chiar și într-o stare de remisie, aportul de aspirină este categoric contraindicat);
  • suferă de o deficiență a enzimelor;
  • pacienții care suferă de sângerări și boli însoțite de coagulabilitate scăzută a sângelui (hemofilie, diateză hemoragică etc.);
  • persoanele care suferă de boli de rinichi și ficat (cu metabolism lent și încălcări ale acestor organe, Citramon este slab excretat și are proprietatea de a se acumula în organism);
  • persoanele cu presiune arterială și intraoculară crescută (cafeina, conținută în medicament poate provoca o criză hipertensivă);
  • copii sub cincisprezece ani;
  • femeile gravide în primul trimestru și după a douăzeci și patrulea săptămână de sarcină (luarea Citramon în timpul sarcinii și hrănirea este interzisă din cauza riscului crescut de reacții adverse).

Citromona în timpul sarcinii trebuie luată cu mare grijă. Până la 12 săptămâni, medicamentul este absolut contraindicat, altfel copilul se poate naște cu patologii sau deformări.

De asemenea, nu este de dorit Citramon în timpul sarcinii după 24 de săptămâni și mai târziu. Mai ales periculos este efectul aspirinei, care afectează coagulabilitatea sângelui și poate provoca perturbări ale sângerării și sarcinii.

Multe femei sunt interesate dacă medicamentul poate fi utilizat în alăptare. Studiile moderne au arătat că luarea medicamentului este strict interzisă atunci când hrănești copilul. Copiii sub 15 ani Tsitramon contraindicat, dar cu laptele matern, el intră în corpul copilului, și poate provoca convulsii și, ca urmare, leziuni hepatice ireversibile și creier.

Citramon și alcool

În adnotarea la medicament conține de fapt, dureri de cap, care este adesea cazul cu o mahmureala, dar tsitramon și alcool (chiar și în cantități mici), nu trebuie să luați. După ce ați luat băuturi alcoolice, mucoasa gastrică este deteriorată.

Disponibilitatea acidului acetilsalicilic crește permeabilitatea pereților vaselor, medicamentul se va produce imediat, cauzând ulcere sângerare și eroziuni. Aceeași componentă a medicamentului pe fundalul consumului de alcool provoacă încălcări ale sistemului endocrin și poate provoca șoc anafilactic. Adoptat pe fondul narcotică duce la anomalii neurologice, și-a exprimat tinitus, pierderea auzului, anxietate crescută, halucinații, pierderea conștienței, și așa mai departe.

Citramon și cafea

Adesea oamenii spală comprimatele cu lichid, care este la îndemână - ceai, suc, cafea. Aceasta este o mare greșeală, iar în cazul lui Citramon, chiar vă puteți otrăvi. De cofeina pe tabletă, și, de fapt, un pic, dar dacă bei o tabletă puternică de cafea, sau nu de așteptare pentru eliminarea medicamentului din organism, bea o bautura cu cafeina, este posibil să se facă probleme cu ficatul si alte organe interne, criza hipertensivă și accident vascular cerebral.

Otrăvire cu Citramon

Alergia la Citramon poate fi cauzată atât de utilizarea unică, cât și de cea pe termen lung. Medicamentul este alcătuit din trei componente, pentru fiecare dintre acestea o persoană poate avea o reacție adversă, iar pacientul uneori nu ghicește la cine este alergic. Efectele adverse pot fi după cum urmează:

  • roșeața pielii;
  • urticarie;
  • reacția alergică a membranelor mucoase;
  • Ray sindromul;
  • leziuni ale tractului gastro-intestinal;
  • o creștere accentuată a tensiunii arteriale, accident vascular cerebral;
  • șoc anafilactic.

Primul ajutor pentru o supradoză de Citramonum

La o ușoară grad de otrăvire, o persoană suferă de greață, vărsături, tinitus, slăbiciune. Efectul medicamentului vine foarte repede, iar dacă vă vedeți roșeață în corpul dumneavoastră imediat după administrarea medicamentului sau dacă începeți să prezentați unul din simptomele de mai sus, trebuie să luați măsuri urgente. În formă severă, o supradoză se manifestă prin inhibarea stării, scurtarea respirației, sufocarea, somnolența, convulsii și paralizia respirației.

Nu întotdeauna otrăvirea gravă apare pe fundalul unei recepții lungi a unui preparat, uneori pentru acest scop este suficient doar un comprimat și o hipersensibilitate la una dintre componentele unui medicament.

Nu există un antidot specific pentru otrăvire, dar linia dintre forma ușoară și cea grea este foarte subțire, deci trebuie să apelați o ambulanță oricum. Înainte de a veni medicul, beți multă apă și clătiți-vă stomacul. Este necesară inducerea vărsăturilor pentru a scăpa de restul medicamentului din organism.

După aceasta, sunt prezentate enterosorbente și odihnă. În instituția medicală, otrăvenții vor primi asistență calificată și vor elimina simptomele periculoase. În funcție de gradul de complicații, poate fi necesară o terapie specifică într-un spital.

Pentru a evita otrăvirea cu Citramonum, este necesar să luați medicamente numai după instrucțiunile unui medic, să nu vă prescrieți tratamentul și, dacă decideți să luați o pilulă, citiți cu atenție instrucțiunile privind medicamentul. Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră despre toate bolile cronice și alergii pe care le aveți.

Nu beți niciodată medicamente pentru cafea, ceai, suc sau alte lichide, altele decât apă (cu excepția cazului în care utilizarea specifică este specificată în instrucțiuni) și nu luați medicamente cu alcool.

video

Poate face rău un medicament popular? Vedeți videoclipul despre adevăratul caz de otrăvire severă cu citramon.